Květa Pacovská
V díle nedávno zemřelé výtvarnice Květy Pacovské se snoubí hravost a důvtip spolu s originální výtvarnou a typografickou složkou. Pacovská studovala na pražské UMPRUM v ateliéru Emila Filly obor monumentální malby. Studia dokončila v roce 1952 a posléze začala pracovat jako ilustrátorka dětských knih a časopisů. Ilustrátorství pro ni z počátku bylo zejména hlavním zdrojem obživy, postupně se však pro ni kniha stala důležitým uměleckým objektem. Na knihu se dívala jako na celek, tedy vytvořila i způsob, jakým se v knize má listovat nebo jak ji rozkládat jako papírový objekt na stole. Pacovská postupně dospěla k nezaměnitelnému rukopisu, který sestával ve způsobu vypravování a svébytné barevnosti vystavěné na kladení kontrastních barev vedle sebe. Její knihy jsou určeny primárně dětským čtenářům, svou sofistikovaností však oslovují i dospělé publikum. Za své práce obdržela mnoho vyznamenání, mimo jiné v roce 1992 Cenu Hanse Christiana Andersena. Kromě knih vytvářela také prostorové instalace z kovu a kresby sestavené ze základních geometrických prvků. Jejím oblíbeným tvarem byl kruh, který považovala za znak trvání, protože nemá začátek ani konec. Kromě papíru užívala i provázků či drátů pomocí kterých vytvářela mobilní objekty. Pacovské tvorba došla velkého uznání také v zahraničí. Mezi roky 1992-1994 působila jako hostující profesorka na Vysoké škole umění v Berlíně a v roce 1998 na britské Kingston University, kde ji byl v roce 1999 udělen čestný doktorát. Její knihy byly uvedeny ve více než dvaceti zemích světa (kromě Evropy vyšly také v USA, Japonsku a Číně) a byly publikovány v mnoha jazycích. Jejím životním partnerem byl grafik a typograf Milan Grygar.
Květa Pacovská
(1928-2023)
Kohouti s červenými lžícemi
Položka č.: 1Vyvolávací cena: 18.000 CZK (750 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:02
litografie , 1978 , 46,7 x 63 cm, sign. PD Pacovská , rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Aktuální cena: 18.000 CZK (750 €)
Květa Pacovská
(1928-2023)
Malovaná abeceda pro tebe
Položka č.: 2Vyvolávací cena: 18.000 CZK (750 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:04
litografie , 59,5 x 48 cm, sign DU PacovskáKvěta81, rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Květa Pacovská
(1928-2023)
Plakát k výstavě. Galerie Karolina Praha 1979
Položka č.: 3Vyvolávací cena: 10.000 CZK (417 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:06
litografie , 1979, 55,5 x 37,5 cm, sign DU Pacovská Květa 79, rám, č. 14/25 , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Aktuální cena: 10.000 CZK (417 €)
Květa Pacovská
(1928-2023)
Jablko
Položka č.: 4Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:08
litografie , 54 x 44 cm, sign. DU Pacovská , rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Aktuální cena: 15.000 CZK (625 €)
Květa Pacovská
(1928-2023)
Tragedie jednoho knoflíku
Položka č.: 5Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:10
litografie , 53,9 x 43,7 cm, sign. DU Pacovská , rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Květa Pacovská
(1928-2023)
Oeuvres pour fortes
Položka č.: 6Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:12
litografie , 54 x 43 cm, sign. DU Pacovská , rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Květa Pacovská
(1928-2023)
Nosorožec
Položka č.: 7Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:14
litografie , 1981, 42,5 x 37,2 cm, sign DU PacovskáKvěta81, rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Květa Pacovská
(1928-2023)
Ano
Položka č.: 8Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:16
litografie , 48,2 x 37,2 cm, sign DU Pacovská Květa , rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Květa Pacovská
(1928-2023)
Majestic
Položka č.: 9Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:18
litografie , 1981, 48,5 x 31 cm, sign DU PacovskáKvěta81, rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Květa Pacovská
(1928-2023)
Holubice a lev
Položka č.: 10Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:20
litografie , 56,5 x 41,5 cm, sign. PD Pacovská , rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Květa Pacovská
(1928-2023)
Kohout
Položka č.: 11Vyvolávací cena: 12.000 CZK (500 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:22
litografie , 1979, 41 x 37 cm, sign DU PacovskáKvěta79, rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Aktuální cena: 12.000 CZK (500 €)
Květa Pacovská
(1928-2023)
Panáček
Položka č.: 12Vyvolávací cena: 13.500 CZK (563 €)
Plánované ukončení: 28. 07. 2024 18:24
litografie , 1981, 48 x 37 cm, sign DU PacovskáKvěta81, rám, A.T , Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská
Aktuální cena: 13.500 CZK (563 €)