Pavel Sukdolák
(1925-2022)žák prof. V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; od poloviny 60. let se zabývá zejména grafickou tvorbou v technice barevného leptu a akvatinty s vzájemně harmonicky propojenými prvky geometrickými, vegetativními, zoomorfními, architektonickými články a písmovými znaky, oba tematické okruhy se v jeho tvorbě často překrývají (krajina a příroda; znak a písmo); tisk z desek si pro zvýšení uměleckého výrazu a technické dokonalosti sám provádí na kvalitní ruční papír; vytváří technicky složité, barevně citlivě laděné dřevořezy i barevné litografie, v nichž zachycuje poetické vzpomínkové krajiny, složené nejčastěji z izolovaných abstrahovaných znaků, plné vznášení, otáčení, víření, chvění; kompozice však nejprve realizuje v pastelu; kresba je přesně vedená, kroužená, cítěná barevně, barevná škála je pestrá; dnešní abstraktní díla opět zachycují snový symbolický svět; příležitostně ilustruje básnické sbírky (Ch. Baudelaire, K. Biebl, B. Pasternak, J. Skácel, K. H. Mácha) a knihy, navrhuje poštovní známky, exlibris a novoročenky; zastoupen ve sbírkách NG v Praze, MG v Brně, PNP v Praze, Galerie v Havlíčkově Brodě a jinde (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2005)
Pavel Sukdolák
(1925-2022)
Změna předpovědi počasí
Položka č.: 282006Vyvolávací cena: 7.000 CZK (292 €)
Plánované ukončení: 11. 07. 2024 18:13
lept, akvatinta, 48,5 x 48,5 cm, sign. DU Pavel Sukdolák, č. 15/50, Studium na ČVUT u prof. Cyrila Boudy a následně na AVU v Praze v ateliéru u prof. Vladimíra Silovského. Je známý pro svojí volnou grafickou tvorbou (především barevný lept a akvatinta) plnou harmonických linií a pastelových barev, ž…
Aktuální cena: 7.000 CZK (292 €)
Odhadní cena: 12 000 - 15 000 CZK