Ota Janeček (1919-1996)

Kulovité těleso

olej, sololit, 1989, 41 x 27 cm, sign. PD Ota Janeček 89, rám, vzadu popsáno, na rubu štítek soupisu díla č. 9757, brilantní ukázka díla z ruky jednoho z našich nejvýraznějších umělců tzv. generace druhé světové války. Studoval kresbu na ČVUT v Praze u O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného. Byl členem SVU Mánes a SČUG Hollar. Vskutku všestranný umělec, který významně zasáhl do oblasti nejen malby, ale také plastiky, volné grafiky, užité tvorby a rovněž ilustrace, za kterou je vysoce oceňován. Během svého života prošel několika obdobími, ve kterých se nechal ovlivnit např. dílem A. Modiglianiho, kubismem či geometrickou abstrakcí, ovšem zcela základním a zásadním inspiračním zdrojem pro něj byla vždy příroda. Jeho dílo je zastoupeno také v zahraničních sbírkách, např. v Tate Gallery v Londýně, v Národní knihovně v Paříži či National Gallery of Wales v Cardiffu.

the disciple of prof. O. Blazicek, C. Bouda and K. Pokorny, member of The Manes Association of Fine Artists, The Hollar Association of Czech Graphic Artists

ID: 36

Auction price: 85.000 CZK (3.542 €)

AUCTION IS TERMINATED: 25. 06. 2024 15:35

Current price: 85.000 CZK (3.542 €)