Jaroslav Vožniak (1933-2005)

Pocta Polockovi

lité laky, sololit, 120 x 181 cm, sign. vzadu Jaroslav Vožniak, dílo významného člena seskupení Šmidrové a jednoho z nejoriginálnějších českých umělců 20. století. Společně s Karlem Neprašem, Bedřichem Dlouhým a Janem Koblasou vyznával Jaroslav Vožniak estetiku divnosti, jež byla definována jako „zvláštní forma posurrealistického symbolismu, proměněná v nástroj bdělé imaginace ve službách niterných vizí i kritického vyrovnávání se společenskou realitou." (Jan Kříž, Šmidrové) Na počátku 90. let vynikala Vožniakova díla příklonem k abstrakci, kde lze identifikovat reminiscenci Pollockova abstraktního expresionismu. S využitím litých syntetických barev v odstínech tlumené červené se Vožniak soustředil především na záznam a stopu samotné abstraktní energie, vynikající především svým harmonickým a meditativním účinkem

the disciple of prof. K. Svolinsky, member of the group of Smidrova

ID: 25

Auction price: 75.000 CZK (3.125 €)

AUCTION IS TERMINATED: 25. 06. 2024 15:24

Current price: 75.000 CZK (3.125 €)