Václav Rabas (1885-1954)

Chléb náš vezdejší

tuš, akvarel, 75 x 36,7 cm, rám, Václav Rabas byl významný český malíř, jeden z prvních nositelů titulu národního umělce. Jeho tvorba reflektovala širokou škálu témat a vlivů, které dokázal promítat do svých děl. Člen Umělecké besedy, Spolku Mánes a spoluzakladatel Sdružení českých umělců a grafiků Hollar, patřil mezi tzv. pátečníky. Čerpal mnoho z 19. století pro figurální alegorie i krajinomalbu, v níž navazoval na impresionismus. Jeho významný cyklus obrazů Chleba (1939) zachytil proces vzniku chleba od obilného zrna po pečení bochníků. S tímto cyklem je spojen nabízený obraz, který však stejnojmenný námět interpretuje duchovně skrze modlitbu Otče náš

Aantiqari.at Radhošťská

the disciple of prof. B. Roubalik, V. Bukovac, H. Schwaiger and M. Svabinsky, member of The Umelecka beseda, The Hollar Association of Czech Graphic Artists

ID: 195

Auction price: 2.000 CZK (84 €)

AUCTION IS TERMINATED: 25. 06. 2024 18:14

Current price: 2.000 CZK (84 €)