František Foltýn (1891-1976)

Domky

olej, plátno, 1944 - 1945, 37 x 63 cm, sign. vzadu Fr. Foltýn 1944 - 45, rám, František Foltýn byl žákem prof. E. Dítěte a A. Hofbauera na VŠUP v Praze, studoval na Académie Julian a Grand Chaumiére v Paříži, byl členem výtvarné skupiny Cercle et Carré a spoluzakladatelem SVU v Brně a skupiny Abstraction-Création ve Francii. V první fázi své tvorby se autor projevoval jako kubista a přikláněl se také k expresionismu a k používání výrazných barevných kombinací. Především je však známý svou tvorbou z 20. a 30. let 20. století, kdy se jeho projev přesunul od kubismu k abstrakci. Jeho abstraktní tvorba byla jistě umocněna pobytem v Paříži a bezprostředním kontaktem s umělci kolem skupin Cercle et Carré a Abstraction-Création a je specifická kombinací organických tvarů tlumených barev, které často kladl přes sebe, aby dosáhl kýženého efektu

the disciple of prof. E. Dite and A. Hofbauer at The Secondary School of Applied Arts in Prague, studied at Academie Julian and Grand Chaumiere v Paris, member of the group Cercle et Carre, co-founder of SVU in Brno and the group Abstraction-Creation in France

ID: 178

Auction price: 29.000 CZK (1.209 €)

AUCTION IS TERMINATED: 25. 06. 2024 17:57

Current price: 29.000 CZK (1.209 €)