Karel Oberthor (1921-1996)

Řecko

olej, karton, 1970, 47 x 66,5 cm, sign. PD K. Oberthor, rám, na zadní straně štítek s popisem, vyučil se kamenotiskařem v Průmyslové tiskárně v Praze, odkud pokračoval na Ukrajinskou akademii v Praze, a studia ukončil na AVU. Byl členem SČUG Hollar a měl blízký vztah k Prachaticku a Vodňansku, které mnohokrát zachycoval. V případě oleje Řecko se díváme na podvečerní atmosféru přímořské krajiny. Slyšíme vlny a málem cítíme teplý vánek v chvějících se větvích stromů u domku na pobřeží. Karel Oberthor začínal jako realistický malíř a litograf, který se postupem času stále více odchyloval od přesného zachycení věcí. Dobře to můžeme sledovat na tomto náladovém oleji, kde se barvy mění každým okamžikem. Temný útes se koupe ve třpytu fialově modrého moře a zkroucený strom hrozící z vysokých trsů trávy je tichým svědkem starých tajemství.

Provenience: ze soukromého archivu Zbyňka Oberthora

the disciple of prof. I. Kulec at The Ukrainian Academy of Fine Arts, prof. V. Pukl and V. Silovsky at The Academy of Fine Arts in Prague, member of The Hollar Association of Czech Graphic Artists

ID: 154

Auction price: 10.000 CZK (417 €)

AUCTION IS TERMINATED: 25. 06. 2024 17:33

Current price: 10.000 CZK (417 €)