Anička z boku na židli
tuš, papír, 1962, 15,3 x 10,8 cm, sign. PD Kamil Lhoták 1962, č. 53, Anička, které chyběla část levé paže, se na kresbách objevuje v mnoha různých podobách. Jako obyčejná zralá žena, erotická múza nebo mladé děvče až lolitovského charakteru. Pro Kamila Lhotáka šlo o jednu z osudových žen jeho života. K tělesně postiženým pojilo Lhotáka blízké pouto. Sám v dětství prodělal obrnu, jejímž následkem kulhal. Možná proto dokázal být empatický k podobně hendikepovaným ženám a vyhledával jejich společnost. S Aničkou se Lhoták setkal už jako malý chlapec. Prý už tenkrát ho zaujala natolik, že si ji nakreslil do sešitu. Znovu k sobě našli cestu začátkem šedesátých let. Lhoták měl tou dobou za sebou manželství s židovkou Herthou Guthovou, které bylo bohužel tragicky poznamenáno psychickou nemocí partnerky. Anna Endrštová vnesla do Lhotákova života znovu radost a optimismus, patrný i ze zveřejněných kreseb. Bok po boku pak společně prožili zbytek života. Kamil Lhoták zemřel v říjnu 1990, Anna Endrštová o necelý rok dříve.
Provenience: z pozůstalosti Anny Endrštové
člen Umělecké besedy, SČUG Hollar, Skupiny 42
ID: 44
Vyvolávací cena: 3.600 CZK (150 €)
PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 23. 02. 2023 15:00
Aktuální cena: 3.600 CZK (150 €)