Anděl
lept, 1973, 23,1 x 15 cm, sign. PD Jan Zrzavý , pasparta, č. 46/100, DU vodotisková značka Lyra Pragensis, značeno v desce HU ZJ, díla Jana Zrzavého se vyznačují melancholií, lyričností a téměř neviditelnou, jako by tušenou linií, ztrácející se v kouřovém oparu. Zrzavý byl samouk, kterého ponejvíce formovaly studijní cesty po Evropě, zejména Itálii a několikaletý pobyt ve Francii. Jeho umělecké počátky jsou spojovány se symbolistní skupinou Sursum, kterou zakládal spolu s Josefem Váchalem, Janem Konůpkem a Františkem Koblihou. Obrazy z tehdejší doby v sobě nesou náboženská témata, ke kterým se Zrzavý znovu vrátil ve 40. a 50. letech. Právě v biblických motivech se nejvíce odráží Zrzavého celoživotní inspirace, a to dílo Leonarda da Vinciho a mistrů italského quattrocenta. Zrzavého obrazy jsou osobitou syntézou symbolismu, kubismu a renesančních forem, ústících do maleb prodchnutých jemnou poetikou a snivostí., na papíře několik drobných skvrn (mimo tisk)
Antiqari.at Radhošťská
Literatura: soupis František Dvořák - Grafické dílo Jan Zrzavý, Spolek českých bibliofilů, Praha 1977, č. 42
ID: 101
Vyvolávací cena: 15.000 CZK (625 €)
PRVNÍ PODÁNÍ UKONČENO: 03. 11. 2022 15:00
Aktuální cena: 15.000 CZK (625 €)
Poslední dražitel: ID4**8 Historie příhozu