Před snímáním z kříže (Ukřižování)
lept, 1906, 51,4 x 40,9 cm, sign. PD M. Švabinský, rám, Maxmilián Švabinský (1873–1962) český malíř, kreslíř a grafik se řadí k našim nejvýznamnějším výtvarníkům. Svoji kariéru započal na přelomu devatenáctého a dvacátého století, tedy v době postupného odklonu od historismu a akademismu v umění. Výtvarníci se snažili nahradit staré a zkostnatělé principy, které svazovaly tvorbu a již nebyly aktuální. Proto hledali jazyk nové doby, který by vyjadřoval jejich postoj a přinášel nové podněty. Švabinský patřil k jejich realisticko-impresivnímu křídlu. Takto smýšlející výtvarníci dbali na realistické pojetí námětu, ale navrch přidávali náladovou a dojmovou složku. Švabinský tyto principy uplatňoval primárně k zachycení milované přírody, která mu poskytovala mnoho inspirace a nápadů. Stejně postupoval ve figurální malbě, v níž usiloval o zobrazení povahy osoby. Z období po nejslavnější éře autorovy tvorby pochází dílo Před snímáním z kříže (Ukřižování). Scéně zahalené do tmy dává obrysy oheň se skupinou okolo stojících a sedících lidí. Jde o večer na hoře Golgotě, několik hodin po ukřižování Ježíše Krista. Stoupenci proroka se sešli, aby pobyli se spasitelem, a rozjímají o budoucnosti. Pomocí tmy a šera Švabinský v technice leptu mistrně ukazuje pocity smutku a nejistoty z budoucího. (Anita Nikl)
Literatura: A. Matějček - Max Švabinský Popisný seznam grafického díla, vydalo Sdružení českých umělců grafiků Hollar v Praze 1944, č. 34
žák prof. M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla na Akademii v Praze, člen SVU Mánes, jeho předseda, člen a předseda spolku umělců České akademie věd a umění, zakládající člen SČUG Hollar, člen Société Nationale des Beaux Arts v Paříži, čestný člen JUV v Praze
ID: 282034
Vyvolávací cena: 14.000 CZK (584 €)
Plánované ukončení: 11. 07. 2024 18:41
Aktuální cena: 14.000 CZK (584 €)
Odhadní cena: 20 000 - 30 000 CZK