Muzikanti
olej, karton, 54 x 38 cm, sign. PD A. Wierer, rám, Alois Wierer žil v mládí velmi bohémským životem, bydlel a nejčastěji se pohyboval na Starém městě v Praze. Přestože se výtvarník ani jeho rodina neprofilovali nijak nacionalisticky, v květnu roku 1945 vtrhla do jejich domu revoluční dobrovolnická garda. Wierera v jeho 67 letech odvedla do sběrného tábora, kde během tří dnů zemřel na selhání srdce. Jeho ženu Emilu vyhnali z bytu, jehož vybavení rozkradli, a zdemolovali ateliér. Ohnisko Wiererova uměleckého zájmu spočívalo v křivolakých uličkách Židovského města, které zobrazoval se smyslem pro tajemno, v duchu románů Gustava Meyrinka. V dílech cítíme silný vliv expresionismu a později prvky třetího rokoka, které reflektovalo vkus pražských Němců. Olej Muzikanti působivě zachycuje dojem z efemérní produkce čtyř hudebníků v prostředí večerního Starého Města. Rozostřený rukopis a vlnící se večerní vzduch nás vtahují do atmosféry a poskytují přesvědčivý vizuální požitek. (Anita Nikl)
ID: 282032
Vyvolávací cena: 33.000 CZK (1.375 €)
Plánované ukončení: 11. 07. 2024 18:39
Aktuální cena: 33.000 CZK (1.375 €)
Odhadní cena: 45 000 - 55 000 CZK