Karel Oberthor (1921-1996)
žák prof. I. Kulce na Ukrajinské akademii a prof. V. Pukla a V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar; malíř, grafik; věnoval se malbě, volné a drobné grafice a volné kresbě; vytvořil stovky exlibris, provedených většinou výrazně barevnou litografií nebo dřevorytem; opakovaně se vracel do jižních Čech, zejména na Prachaticko; v krajinomalbě zdůrazňoval vše, co souvisí s lidskou tvořivou aktivitou; vstupoval i do jiných tematických okruhů, mezi nimiž podstatné místo zaujímají humorní domácí skřítkové, dominantní však zůstává motiv koně v nejrůznějších významových souvislostech; jednotlivé postavy, dvojice či skupiny koní, romantické imaginární krajinné vize, příznačně stylizované siluety stromů, ptáci a lidské postavy jsou prostředkem k vyjádření neomezené škály citů, pocitů a vztahů; litografii a monotyp obohatil řadou dosud neznámých postupů (1957 tisk barevné litografie z jednoho kamene pro všechny barvy); japonští podnikatelé mu uspořádali putovní výstavu v Japonsku (1987); zastoupen ve sbírkách NG v Praze, MG v Brně, AJG v Hluboké nad Vltavou, Krajské galerie ve Zlíně, GVU v Ostravě a jinde
(Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2002)
Jízda kočárem
litografie, 36,2 x 29,3 cm, sign. DU K. Oberthor
Provenience: ze soukromé sbírky Zbyňka Oberthora
žák prof. I. Kulce na Ukrajinské akademii a prof. V. Pukla a V. Silovského na AVU v Praze, člen SČUG Hollar
ID: 261283
Vyvolávací cena: 600 CZK (25 €)
Plánované ukončení: 15. 08. 2024 19:08
Aktuální cena: 600 CZK (25 €)