Josef Pitter (1881-1925)
Předčasně zemřelý grafik a malíř patří mezi zakladatele bulharské grafické školy. Vnímavý kreslíř byl zprvu ovlivněn výtvarným pojetím grafika Vojtěcha Preissiga a spřízněnost jejich tvorby naznačuje i možnou spolupráci. Josef Pitter přijel v r. 1909 do Sofie na královské pozvání a po 12 let učil na zdejší grafické škole. Mimo jiné zde zavedl práci s dosud neznámou technikou akvatinty. Jeho tvorba zachycuje mizející staré město s dohasínajícími orientálními vlivy, venkovská stavení, ulice s trhy, tradičně oblečené ženy, trhovce. Po návratu do vlasti působil jako ředitel Neubertových grafických závodů. Zemřel na chřipku v roce 1925. Významná část jeho díla je zastoupena ve sbírce sofijské Národní galerie.
Bospor
litografie, 1914, 34 x 54 cm, PD značeno na kameni JP.
Literatura: publikováno Josef Pitter (1881 - 1925), nakladatelství Trud, Sofia 2015, str. 152
ID: 274331
Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)
DRAŽBA UKONČENA: 13. 04. 2023 14:18
Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)
Poslední dražitel: ID8**2
Historie příhozu