Exlibris
Knižní značky vznikly ve středověké Evropě jako funkční prostředek označení tehdy cenného knižního majetku jednotlivců, šlechtických rodů a církevních institucí. V raném novověku se začaly vlepovat na vnitřní stranu knih papírové lístky s latinským nápisem Ex libris (Z knih) a se jménem majitele. Už ve středověku některé knižní značky měly uměleckou úroveň (např. Albrecht Dürer). Od konce 19. století pak došlo ke kultivaci knižní produkce; s tím souviselo i zvýšení umělecké úrovně knižních značek. Knižní značky se pak začaly používat nejen k označení vlastníka knih, ale staly se i předmětem zájmu sběratelů. Tvorbou ex libris se zabývali umělci v Čechách už od konce 19. století. Současná literatura (viz Vencl) uvádí více než 300 autorů v českých zemích od počátku 20. století do současnosti. V současné době převažují knižní značky individualizované, tj. konkrétních majitelů knižního fondu. Mohou to být také instituce, zejména knihovny a úřady. Svým pojetím jsou zvláštností fiktivní ex libris, která nemohla vzniknout na zvláštní objednávku, protože jejich adresáti již dávno nežijí. Umělec do těchto ex libris promítá své znalosti i představy o těchto osobnostech.
Alena Antonová
(1930-2021)
Pes
Položka č.: 90Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:00
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Alena Antonová
(1930-2021)
Květina ve váze
Položka č.: 91Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:01
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Karel Beneš
(1932-2021)
Venkovský motiv
Položka č.: 92Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:02
litografie , 1987, 10 x 7,5 cm, sign. PD KBeneš 87, č. 179/200, Antikvariát Dlážděná, žák prof. A. Strnadela na VŠUP v Praze, člen SČUG Hollar
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Daniela Benešová
Krajina pod sněhem II.
Položka č.: 93Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:03
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Daniela Benešová
Krajina pod sněhem I.
Položka č.: 94Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:04
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Daniela Benešová
Červená krajina
Položka č.: 95Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:05
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jiří Bouda
(1934-2015)
Motýl na šípkových růžích (Ex Libris Ing. František Vaníček)
Položka č.: 96Vyvolávací cena: 300 CZK (13 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:06
litografie, 1986, 6,6 x 6,1 cm, sign. PD Jiří Bouda 86, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na Státní grafické škole v Praze, žák prof. K. Svolinského na UMPRUM tamtéž
Aktuální cena: 300 CZK (13 €)
Pavel Hlavatý
Katedrála
Položka č.: 97Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:07
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jaroslav Hořánek
(1925-1995)
Harpyje
Položka č.: 98Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:08
serigrafie, 1980, 14,9 x 12,8 cm, sign. DU Hořánek, Exlibris Dr. František Dvořák, 60ti leté jubileum, Antikvariát Dlážděná, žák J. Obrovského a V. Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných, SVU Mánes a předseda SČUG Hollar
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jaroslav Hořánek
(1925-1995)
Letící harpyje
Položka č.: 99Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:09
serigrafie, 20, 6 x 9, 8 cm, sign. LD Hořánek, Exlibris, Antikvariát Dlážděná, žák J. Obrovského a V. Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných, SVU Mánes a předseda SČUG Hollar
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jaroslav Hořánek
(1925-1995)
Maska
Položka č.: 100Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:10
suchá jehla, 1978, 12, 4 x 8, 4 cm, sign. DU Hořánek, Exlibris, Antikvariát Dlážděná, žák J. Obrovského a V. Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných, SVU Mánes a předseda SČUG Hollar
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jaroslav Hořánek
(1925-1995)
UFO
Položka č.: 101Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:11
serigrafie, 1978, 15, 9 x 11 cm, sign. DU Hořánek, Č. 27/50, Exlibris, Antikvariát Dlážděná, žák J. Obrovského a V. Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných, SVU Mánes a předseda SČUG Hollar
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jaroslav Hořánek
(1925-1995)
Děti
Položka č.: 102Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:12
serigrafie, 16, 2 x 9, 3 cm, sign. DU Hořánek, Exlibris, Antikvariát Dlážděná, žák J. Obrovského a V. Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných, SVU Mánes a předseda SČUG Hollar
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jaroslav Hořánek
(1925-1995)
Anděl
Položka č.: 103Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:13
serigrafie, 1980, 15, 6 x 15 cm, sign. DU Hořánek, Exlibris, Antikvariát Dlážděná, žák J. Obrovského a V. Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných, SVU Mánes a předseda SČUG Hollar
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Tomáš Hřivnáč
Ex libris Pavel Vlček - Leopard
Položka č.: 104Vyvolávací cena: 450 CZK (19 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:14
suchá jehla, 2022, 12,8 x 10 cm, sign. PD Tomáš Hřivnáč 2022, č. 1/20, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na SUPŠ v Praze
Aktuální cena: 450 CZK (19 €)
Tomáš Hřivnáč
Ex libris Evžen Haluzík - Tanečníci tanga
Položka č.: 105Vyvolávací cena: 680 CZK (29 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:15
suchá jehla, 2023, 13 x 10 cm, sign. PD Tomáš Hřivnáč 2023, č. 1/20, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na SUPŠ v Praze
Aktuální cena: 680 CZK (29 €)
Tomáš Hřivnáč
Ex libris Zdeněk Janeba - Tanečnice flamenca
Položka č.: 106Vyvolávací cena: 450 CZK (19 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:16
suchá jehla, 2020, 12,7 x 10 cm, sign. PD Tomáš Hřivnáč 2020, č. 18/25, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na SUPŠ v Praze
Aktuální cena: 450 CZK (19 €)
Tomáš Hřivnáč
Ex libris Zuzka a Tomáš - Indián v kanoi s lukem
Položka č.: 107Vyvolávací cena: 450 CZK (19 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:17
suchá jehla, 2022, 10 x 13 cm, sign. PD Tomáš Hřivnáč 2022, č. 1/20, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na SUPŠ v Praze
Aktuální cena: 450 CZK (19 €)
Tomáš Hřivnáč
Ex libris B. Rudas - Překážkový běh
Položka č.: 108Vyvolávací cena: 450 CZK (19 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:18
suchá jehla, 2020, 10 x 13 cm, sign. PD Tomáš Hřivnáč 2020, č. 9/20, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na SUPŠ v Praze
Aktuální cena: 450 CZK (19 €)
Tomáš Hřivnáč
Ex libris Martin Kubica - Podobizna ženy
Položka č.: 109Vyvolávací cena: 450 CZK (19 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:19
suchá jehla, 2022, 10 x 13 cm, sign. PD Tomáš Hřivnáčv 2022, č. 1/25, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, studium na SUPŠ v Praze
Aktuální cena: 450 CZK (19 €)
Ludmila Jiřincová
Dívka u stolu
Položka č.: 110Vyvolávací cena: 300 CZK (13 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:20
Aktuální cena: 300 CZK (13 €)
Ludmila Jiřincová
Hodiny
Položka č.: 111Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:21
litografie, 5,8 x 4,4 cm, sign. DU L. Jiřincová, Antikvariát Dlážděná, žákyně prof. T. F. Šimona na AVU v Praze, členka SČUG Hollar, Spolku přátel exlibris a drobné grafiky a Spolku českých bibliofilů
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Milada Kazdová
(1911-2001)
Ptáček na větvičce
Položka č.: 112Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:22
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Peter Klúčik
Ex libris Vilém Stránský - Vrstvy vekov
Položka č.: 113Vyvolávací cena: 500 CZK (21 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:23
lept, 1983, 10,5 x 8,4 cm, sign. Klúčik 83, č. 59/100, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Brunovského na VŠVU v Bratislavě, člen Združenie grafikov G bod
Aktuální cena: 500 CZK (21 €)
Peter Klúčik
Ex libris Vilém Stránský - Koleso času
Položka č.: 114Vyvolávací cena: 500 CZK (21 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:24
lept, 1983, 10,5 x 8,5 cm, sign. Klúčik 83, č. 50/100, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Brunovského na VŠVU v Bratislavě, člen Združenie grafikov G bod
Aktuální cena: 500 CZK (21 €)
Peter Klúčik
Ex libris Vilém Stránský - Antropologická hojdačka
Položka č.: 115Vyvolávací cena: 500 CZK (21 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:25
lept, 1983, 10,7 x 8,4 cm, sign. PD Klúčik 83, č. 61/100, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Brunovského na VŠVU v Bratislavě, člen Združenie grafikov G bod
Aktuální cena: 500 CZK (21 €)
Bohuslav Knobloch
(1924-1998)
Konvolut 10-ti exlibris
Položka č.: 116Vyvolávací cena: 250 CZK (11 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:26
10x litografie, 21 x 10,5 cm, vše signováno, žák prof. V. Vorlíčka a V. Silovského, člen SČUG Hollar, SVU Mánes
Aktuální cena: 250 CZK (11 €)
Vladimír Komárek
Holuby
Položka č.: 117Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:27
suchá jehla, 9,7 x 8,5 cm, Antikvariát Dlážděná, žák prof. K. Mináře na AVU v Praze a K. Štipla na VŠUP v Praze, člen SČUG Hollar a SČVU
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Jan Antonín Pacák
(1941-2007)
Exlibris
Položka č.: 118Vyvolávací cena: 200 CZK (9 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:28
linoryt, 1983, 14 x 13 cm, sign. UD Pacák 83, Antikvariát Dlážděná, žák prof. V. Sychry a A. Paderlíka, člen SČUG Hollar, Tolerance
Aktuální cena: 200 CZK (9 €)
Různí autoři
Soubor loutkářských exlibris
Položka č.: 119Vyvolávací cena: 100 CZK (5 €)
Plánované ukončení: 28. 11. 2024 17:29
Aktuální cena: 100 CZK (5 €)