František Tichý

(1896-1961)

žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České akademie věd a umění; malíř, kreslíř, grafik, illustrátor, scénograf, filmový výtvarník, pedagog; 1929 - 1935 žil ve Francii, kde umělecky dozrál; pracoval také v cirkuse a atmosférou manéže, cirkusů a artisty byl ovlivněn na celý život, v malbě a grafice používal motiv balance, který nebyl jen zobrazením artistického výkonu, ale také zohledněním života, lidské existence; poetistické teorie a Seuratův lyrismus již v roce 1931 ovlivnila např. díla Clown v manéži a Artista s talíři; další náměty představovalo prostředí kaváren, dění na ulicích, periferiích měst, maloval imaginativní portréty, zátiší; věnoval se ilustraci, kresbě a typografii, kresby uveřejňoval časopisecky; příležitostně od 20. let navrhoval šperky ze stříbra a měděného plechu; zabýval se plakátovou a známkovou tvorbou, scénografií; přední představitel avantgardního umění 30. let 20. století; profesor VŠUP v Praze (1945 - 1951); v 50. letech ilustroval knihy a bibliofilské tisky, vytvářel drobné grafické práce (pozvánky, exlibris), spolupracoval s filmem; zastoupen ve sbírkách NG, UPM, GHMP, ČMVU v Praze, MG v Brně, SNG v Bratislavě, GMU v Roudnici nad Labem, GVU v Havlíčkově Brodě, Západočeské galerie v Plzni, AJG v Hluboké nad Vltavou, GVU v Ostravě, MU v Olomouci, OG v Liberci, Severočeské galerie v Litoměřicích, GBR v Lounech aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 2006)

SEZNAM AUTORŮ

  • František Tichý

    (1896-1961)

    M.J. Lermontov: Démon

    Položka č.: 220

    Vyvolávací cena: 10.000 CZK (417 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, 4 lepty Fr. Tichý a podpis v tiráži, překlad a podpis v tiráži Jos. Hora, úprava J. Hošek, II. sv. ed. Krásné tisky, vydal Melantrich, Praha 1939, ex. 114/200 na Pannekoeku, 62 s., brož., na hřbetu natržená, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a …

    Aktuální cena: 10.000 CZK (417 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    F. Springer: Splacený peníz

    Položka č.: 717

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (84 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, 17 x 10,5 cm, sign. mědiryt F. Tichý ve frontispisu, vyd. V. Pour, Praha, 1939, XIII. svazek Pourovy edice, ex.: 68/100, šitý blok v obálce, 58s., dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen Devětsilu, SČUG Hollar, UB, SVU Mánes, České aka…

    Aktuální cena: 2.000 CZK (84 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • František Tichý

    (1896-1961)

    Robert Louis Stevenson: Dítě tak samo

    Položka č.: 724

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (63 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, 23,5 x 14,5 cm, 3x suchá jehla F. Tichý, sign. ve frontispisu, vybral a přebásnil Vladimír Thiele, Praha, pamětní tisk k šedesátinám F. Tichého, Praha, 1956, volné listy v obálce, 34s., velmi dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. J. Obrovského, V. Nechleby a K. Krattnera, člen De…

    Aktuální cena: 1.500 CZK (63 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Instagram

Facebook