Ota Janeček

(1919-1996)

žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na FAPS ČVUT v Praze, prof. J. Nováka na UMPRUM tamtéž, člen SVU Mánes, SČUG Hollar; malíř, grafik, ilustrátor; je charakteristickým představitelm tzv. generace druhé světové války; svým dílem zasáhl do malby, plastiky, volné grafiky (dřevořez, linoryt, suchá jehla, litografie, měkký kryt, kombinovaná technika, barevná akvatinta, serigrafie), knižní ilustrace i do užité tvorby (známková tvorba, knižní tvorba aj.); zabýval se textilní tvorbou, plastikou, šperkem; základním inspiračním zdrojem mu byla příroda, rozhodující lyrický prožitek; počátkem čtyřicátých let reagoval na tvorbu A. Modiglianiho, od 1943 byl ovlivněn kubismem; počátkem padesátých let se objevuje v jeho díle téma Trav a Ptáků, poté také obrazové cykly Stromů a Zimních zahrad, následně téma Města; šedesátá léta jsou ve znamení nefigurativní tvorby, podobenství mikrosvěta v cyklech Organismy, v letech 1964 - 1966 dominující lidská postava v rozsáhlém cyklu Ecce homo; v sedmdesátých letech cyklus Terče, později cyklus Organismus v přírodě, Slunce a země, Zdroje života; v malířské tvorbě se objevuje od sedmdesátých let ikonografický symbol - vejce; velmi často vejce spočívá v měkké trávě; poslední období jeho tvorby je neustálým dialogem mezi člověkem a přírodou; účastnil se společných výstav v Burianově D 41, účastnil se zlínských salonů, jako host vystavoval s UB v Praze; 1945, 1946 a 1956 pobýval v Paříži; za pobytu španělských malířů pařížské školy v Československu byl v trvalém kontaktu se španělskými umělci; 1948 pracoval v dílně Ústředí lidové umělecké výroby v Uherském Hradišti, kde vytvořil řadu keramických děl a textilií; jeho kresby doprovázely sbírky veršů F. Halase, V. Nezvala, J. Seiferta, J. Hory i díla klasiků W. Shakespeara, O. Wilda, D. Diderota, G. Flauberta, Voltaira i J. Nerudy, B. Němcové a dalších; intenzivní ilustrátorská práce (ilustroval přes sto knížek) vyústila ve výzdobu Slabikáře; spolupracoval na filmech (Vlčí jáma, Probuzení, Romeo, Julie a tma atd.); autor řady československých známek; svými díly je zastoupen v NG Praha, Památníku národního písemnictví v Praze, UPM Praha, v Tatte Gallery Londýn, v Národní knihovně v Paříži, Mc Nay Institute v San Antonio v USA, v Galerii d'art v Antverpách, v Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts v Japonsku, v National Gallery of Wales, Cardiff, v krajských a oblastních galeriích u nás a v soukromých sbírkách po celém světě (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1999)

SEZNAM AUTORŮ

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Hořelo srdéčko, hořelo plamenem

    Položka č.: 187

    Vyvolávací cena: 8.000 CZK (334 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, 1983, 30 x 21,5 cm, vše monogr. O. J., pod tiráží signováno Ota Janeček, autorský tisk, Hořelo srdéčko, hořelo plamenem (Výbor lidové poezie). Z lidové poezie vybrala a uspořádala Helena Glancová, pěti sign. kombinovanými technikami vyzdobil Ota Janeček, poznámku napsal Michal Černík. G…

    Aktuální cena: 8.000 CZK (334 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Miroslav Florian: Knížka lásky

    Položka č.: 194

    Vyvolávací cena: 6.000 CZK (250 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, 3x sign. lept Ota Janeček, tisk leptů Dřímalové, 4. sv. edice Polyhymnia a 15. sv. edice Lyry Pragensis, vydal Supraphon, Praha 1975, pův. brož, ex. autorský výtisk, ruční papír z Velkých Losin, 44 s., velmi dobrý stav, obálka při hřbetě vzadu natržená, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O…

    Aktuální cena: 6.000 CZK (250 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Kamil Bednář: Čtyři sonety

    Položka č.: 195

    Vyvolávací cena: 9.000 CZK (375 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, vzácně se objevující skvost!, 4x sign. barev. suchá jehla a podpis v tiráži Ota Janeček, tisk P. Dřímal, II. sv. edice Inedicta, vydal Klub přátel výtvarného umění, Gottwaldov 1973, volné listy v orig. papírových deskách se zlac. reliéfem, ex. 3/60, Zerkallský ruční papír, nestr. (24), …

    Aktuální cena: 9.000 CZK (375 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    J. Ch. Harris: Rozprávky strýčka Rémuse

    Položka č.: 404

    Vyvolávací cena: 1.500 CZK (63 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    fix, propiska, kniha, 25 x 25 cm, orig. kresba želvy O. Janeček, podpis, vyd. SNDK, Praha, 1959, pův. pevná vazba, 130s., dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.500 CZK (63 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Vl. Reisel: Premeny milovania

    Položka č.: 453

    Vyvolávací cena: 300 CZK (13 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    kniha, podpis v impresu za titulem, obálka, vazba a ilustrace Ota Janeček, úprava B. Blažej, vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 1980, celopl. vazba s ob., 196s., velmi dobrý stav, ob. mírně zašlá, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 300 CZK (13 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    R. Krátký: Žena

    Položka č.: 454

    Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    kniha, kresba dívky a podpis na patitulu, obálka, vazba a ilustrace Ota Janeček, úprava H. a B. Blažejovi, vydal Odeon, Praha 1971, celopl. vazba s ob., nestr., velmi dobrý stav, ob.opotřebená a při hřbetu natržená, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes…

    Aktuální cena: 2.500 CZK (105 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    P. Koyš: Vyznanie lásky

    Položka č.: 455

    Vyvolávací cena: 900 CZK (38 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    kniha, podpis na titulním listu, obálka, předsádky a ilustrace Ota Janeček, úprava M. Kopřiva, vydala Smena, Bratislava 1975, celopl. vazba s ob., 68s., velmi dobrý stav, ob. mírně zašlá a opotřebená, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 900 CZK (38 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Hudební výchova 2

    Položka č.: 456

    Vyvolávací cena: 700 CZK (30 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    kniha, kresba s věnováním a podpis na frontispisu, vazba a ilustrace Ota Janeček, úprava V. Kučera, vydalo SPN, Praha 1984, laminovaná vazba, 115s., velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 700 CZK (30 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Mým snem jsi prošla

    Položka č.: 480

    Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, z moderní milostné poezie, podpis v titulu a ilustrace O. Janeček, vazba Lucie Weisbergrová, úprava Jan Wild, vydala Mladá fronta, Praha 1969, 150 s., clpl. vazba s reliéfem, lehce zašpiněná, velmi dobrý stav, Antikvariát Ostrovní, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SV…

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Ilja Hurník: Tři múzy

    Položka č.: 685

    Vyvolávací cena: 1.800 CZK (75 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie s původním linorytem ve formátu 6,4 x 4,5 cm, 1984, 10,5 x 7,7 cm, sign. DU Ota Janeček, varianta A 168/200, tištěno na ručním papíře, vydala Lyra Pragensis, Praha 1984, 17 stran, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG Hollar

    Aktuální cena: 1.800 CZK (75 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    Hudba z respiria 300

    Položka č.: 693

    Vyvolávací cena: 2.000 CZK (84 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, 1987, 21 x 15 cm, č. 50/200, Zamyšlení nad jubilejním vysíláním Hudby z respiria od dr. Jana Zelenky a verše Zdeňka Vokurky, Vladimíra Šefla a Emy Destinnové vyzdobil orig. komb. technikou Ota Janeček (8,5 x 6,5 cm), sign. PD Ota Janeček. Vydal Český hudební fond, Praha, 1987, měkká šit…

    Aktuální cena: 2.000 CZK (84 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

  • Ota Janeček

    (1919-1996)

    J. Hořec: Listy Anežce České

    Položka č.: 705

    Vyvolávací cena: 400 CZK (17 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    bibliofilie, 14 x 9 cm, sign. linoryt O. Janeček, vyd. Spolek českých bibliofilů, Praha, 1990, papír z Velkých Losin, ex.: 69/250, podpis v tiráži M. Dyrynk a J. Hořec, volné archy v obálce, 17s., dobrý stav, Antikvariát Dlážděná, žák prof. O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného, člen SVU Mánes, SČUG …

    Aktuální cena: 400 CZK (17 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

Instagram

Facebook