Alfons Mucha

(1860-1939)

malíř, kreslíř, grafik, dekoratér a portrétista, je jednou z nejvýznamějších osobností evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“. Představuje poslední pokus o stylovou jednotu všech uměleckých odvětví. Secese popřela a překonala historismus a eklekticismus uměleckých slohů 19. století a položila základy pro rozvoj moderního umění 20. století. Hlavní myšlenka secese je o novém spojení umění se životem. Poznamenala celý další vývoj moderní kultury od architektury po všechny oblasti užitého umění. Navrhl poštovní známky (Hradčany) a bankovky, nevyhýbal se žádné oblasti dekorativního umění. Navrhoval šperky, sklo, nábytek, interiéry, ilustroval knížky a časopisy. Je autorem výzdoby Primátorského sálu v Obecním domě.Za svého pařížského pobytu proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou. Je autorem monumentální „Slovanské epopeje“, která má 20 pláten a každé toto plátno má rozměry kolem 610 x 810 cm. Slovanská epopej je trvale vystavena na zámku Moravský Krumlov. Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej 18 let života. Dne 1. září 1928 byla oficiálně odevzdána městu Praze, které věnoval i okno pro katedrálu sv. Víta v roce 1931.

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Josef Hais Týnecký: Andělíček z baroku

    Položka č.: 180

    Vyvolávací cena: 10.000 CZK (417 €)

    Ukončení prvního podání: 21. 11. 2024 15:00

    kniha, 25,5 x 21 cm, návrh obálky, titul, iniciály, viněty, dekorativní rámce textu a stránkové dekorace doplnění o barevné medailonky A. Mucha, podpis obou autorů v tiráži, vyd. J. Otto, Praha, 1929, ex.: 151/300, pův. clpl. vazba, pův. ob. chybí, 103s., lehce zašpiněna přední vazba, dobrý stav, An…

    Aktuální cena: 10.000 CZK (417 €)

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Cloches de Noel et de Paques

    Položka č.: 202

    Vyvolávací cena: 45.000 CZK (1.875 €)

    kniha, ilustrace a úprava Alfons Mucha /obálka, titulní strana, viněty, dekorativní rámečky/ Vytištěno na velinu v nákladu 215 ks,  tento má číslo 77.  Tištěno v Paříži, F. Champenois Imprimeur-Éditeur, Boul. Saint-Michel, 66. - H. Piazza et Cie, LÉdition dArt, rue Jacob, 4., tisk dokončen 17. listo…

    Aktuální cena: 45.000 CZK (1.875 €)