František Gross
(1909-1985)žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar; malíř, grafik; jeho dílo osciluje mezi konstrukcí a hrou; v konstruktivním smyslu zpracovával podněty kubismu, v polovině třicátých let tvořil imaginativní koláže, frotáže a stříhané rébusy, které vyústily v obrazy - objekty; organizovanou chaotičnost a pitoresknost podivných strojků učinil hlavním zdrojem své námětové oblasti; v roce 1937 namaloval oponu pro matiné Jaroslava Seiferta v D 38, zúčastňoval se výstav, které pořádal E. F. Burian; pro jeho další tvorbu byly určující znaky civilizace, periferie podnítila jeho úsilí o městskou krajinu; v poválečném období spojil linii se sytě barevnou plochou v monumentálně pojatých obrazech (Velký interiér, 1946), vznikají postavy - stroje; ve čtyřicátých letech zaujímá v jeho tvorbě významné místo grafika; v sedmdesátých letech maloval krajiny z okolí Nové Paky (Ždírecké údolí, Před bouří, 1975); zastoupen v NG Praha, GHMP, ČMVU Praha, MG Brno, MU Olomouc, GVU Litoměřice, GMU Hradec Králové, GVU Ostrava aj. (Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998, Výtvarné centrum Chagall Ostrava 1998)
František Gross
(1909-1985)
Strojek v architektuře
Položka č.: 51Vyvolávací cena: 450 CZK (19 €)
Plánované ukončení: 09. 10. 2024 10:50
litografie, 1961, 11, 9 x 8, 6 cm, Antiqari.at Radhošťská, antiqari.at Radhošťská, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar
Aktuální cena: 450 CZK (19 €)
František Gross
(1909-1985)
Strojek ve městě II
Položka č.: 52Vyvolávací cena: 2.800 CZK (117 €)
Plánované ukončení: 09. 10. 2024 10:51
litografie, 1980, 28 x 20 cm, sign. PD F- Gross 80, č. 31/100, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar
Aktuální cena: 2.800 CZK (117 €)
František Gross
(1909-1985)
Figura
Položka č.: 53Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)
Plánované ukončení: 09. 10. 2024 10:52
litografie, 1984, 37 x 26,5 cm, sign. PD F. Gross 84, rám, autorský tisk, Antikvariát Ostrovní, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar
Aktuální cena: 3.500 CZK (146 €)
František Gross
(1909-1985)
Salaš (Slovensko)
Položka č.: 54Vyvolávací cena: 2.000 CZK (84 €)
Plánované ukončení: 09. 10. 2024 10:53
tužka, uhel, akvarel, papír, 23,5 x 31 cm, sign. PD F. Gross, při okrajích lehce pokrčený papír, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar
Aktuální cena: 2.000 CZK (84 €)
František Gross
(1909-1985)
Zahrada u Bertramky
Položka č.: 55Vyvolávací cena: 2.500 CZK (105 €)
Plánované ukončení: 09. 10. 2024 10:54
tužka, akvarel, papír, 1940, 20,1 x 29,4 cm, sign. PD F. Gross 40, rám, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar
Aktuální cena: 2.500 CZK (105 €)
František Gross
(1909-1985)
Postava
Položka č.: 56Vyvolávací cena: 3.500 CZK (146 €)
Plánované ukončení: 09. 10. 2024 10:55
kresba tužkou, papír, 1938, 16 x 12 cm, značeno vzadu FG 38, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar
František Gross
(1909-1985)
Zátiší s konvicí a ovocem
Položka č.: 57Vyvolávací cena: 6.500 CZK (271 €)
Plánované ukončení: 09. 10. 2024 10:56
kresba tužkou, papír, 38,5 x 28,5 cm, sign. PD F.Gross, žák prof. Kysely na UMPRUM v Praze, člen Skupiny 42, UB, SČUG Hollar a Radar
Aktuální cena: 6.500 CZK (271 €)