Alfons Mucha

(1860-1939)

malíř, kreslíř, grafik, dekoratér a portrétista, je jednou z nejvýznamějších osobností evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období secese, v rakousku známé jako „Jugendstil“. Představuje poslední pokus o stylovou jednotu všech uměleckých odvětví. Secese popřela a překonala historismus a eklekticismus uměleckých slohů 19. století a položila základy pro rozvoj moderního umění 20. století. Hlavní myšlenka secese je o novém spojení umění se životem. Poznamenala celý další vývoj moderní kultury od architektury po všechny oblasti užitého umění. Navrhl poštovní známky (Hradčany) a bankovky, nevyhýbal se žádné oblasti dekorativního umění. Navrhoval šperky, sklo, nábytek, interiéry, ilustroval knížky a časopisy. Je autorem výzdoby Primátorského sálu v Obecním domě.Za svého pařížského pobytu proslul zejména plakáty pro herečku Sáru Bernhardtovou. Je autorem monumentální „Slovanské epopeje“, která má 20 pláten a každé toto plátno má rozměry kolem 610 x 810 cm. Slovanská epopej je trvale vystavena na zámku Moravský Krumlov. Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej 18 let života. Dne 1. září 1928 byla oficiálně odevzdána městu Praze, které věnoval i okno pro katedrálu sv. Víta v roce 1931.

SEZNAM AUTORŮ

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Krajinská výstava v Ivančicích

    Položka č.: 112

    Vyvolávací cena: 100.000 CZK (4.167 €)

    Ukončení prvního podání: 07. 11. 2024 15:00

    litografie, 1912, 92 x 56,5 cm, rám, v období, kdy Mucha tvořil tento plakát přijímal komerční zakázky zcela výjimečně a pouze v případech jeho srdci blízkých. Nejbližší mu byl pravděpodobně tento plakát pro krajinskou výstavu v jeho rodných Ivančicích. Zobrazuje zde dvě dívky ve slavnostním kroji a…

    Aktuální cena: 100.000 CZK (4.167 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 90 000 - 110 000 CZK

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Slovanská Epopej

    Položka č.: 113

    Vyvolávací cena: 180.000 CZK (7.500 €)

    Ukončení prvního podání: 07. 11. 2024 15:00

    litografie, 1928, 124 x 82 cm, rám, plakát zvoucí k první výstavě Slovanské epopeje, konané ve velké dvoraně Veletržního paláce 23.září- 31.října 1928 v Praze, chybí textová část plakátu, místy poškozeno, zažloutlý papír, významná osobnost evropské kultury konce 19. a začátku 20. století – období se…

    Aktuální cena: 180.000 CZK (7.500 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 230 000 - 270 000 CZK

  • Alfons Mucha

    (1860-1939)

    Biscuits Lefevre - Utile

    Položka č.: 124

    Vyvolávací cena: 240.000 CZK (10.000 €)

    Ukončení prvního podání: 07. 11. 2024 15:00

    litografie, 1896, 62 x 45,5 cm, rám, tento plakát představuje jeden z Muchových nejosobitějších portrétů. Mladá žena s dlouhými vlnitými vlasy, jejíž hlava je zdobena pšenicí a vlčími máky, nabízí na podnosu sušenky francouzské značky Lefevre – Utile, restaurováno, významná osobnost evropské kultury…

    Aktuální cena: 240.000 CZK (10.000 €)

    Poslední dražitel: NEDRAŽENO

    Odhadní cena: 300 000 - 350 000 CZK

Instagram

Facebook